> Natjecanja
Natjecanja

USPJEH NA DRŽAVNOM NATJECANJU SUDOKU

Autor: Administrator , 15. 12. 2022.

Hrvatska Mensa u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i enigmatskim klubom Božidar Vranicki iz Splita u subotu, 10. 12. 2022., provela je u Vodicama  i posljednju, državnu razinu Sudoku prvenstva Hrvatske za osnovne i srednje škole. Među četrdeset najboljih Kadeta i Juniora Hrvatske sudjelovale su i naše dvije učenice: Ida Mikulin i Tena Tojčić koje su se izvrsno plasirale. Ida je zauzela osmo mjesto čime je osvojila besplatno testiranje u Hrvatskoj Mensi, dok je Tena osvojila devetnaesto mjesto. Bravo, cure!

Čestitamo svim učenicima na sudjelovanju!

Sudjelovati na državnom natjecanju veliki je uspjeh.

Sudoku, vještina kojom se testira inteligencija, potiče razvoj kognitivnih procesa poput pamćenja i razumijevanja, pospješuje stjecanje znanja, posebice proceduralnog i metakognitivnog, razvija pozitivan natjecateljski duh i razmjenu perspektiva. Cilj rješavanja  jest ispuniti sva polja brojevima od jedan do devet. Sudoku natjecanje ovakvog tipa uključuje različite zadatke, ovisno o dobi natjecatelja – dimenzije 4x4, 5x5, 6x6, 9x9, kao i ekipne zadatke. Učenici ne smiju koristiti kalkulatore ni mobitele, čime se potiče njihova sposobnost računanja. Ako prije vremena točno riješe zadatke, natjecatelji mogu osvojiti i bonus bodove.

Ove godine na školskom natjecanju održanom 4. studenoga nastupilo je 1443 Juniora (srednjoškolci), 3512 Kadeta (viši razredi osnovne škole) i 2330 Bistrića (niži razredi osnovne škole),  ukupno 7285 učenika iz 427 škola. Ponajbolji su se plasirali na regionalno natjecanje, održano 26. studenoga po županijama u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu. U Vodicama 10. prosinca na državnoj razini natjecali su se Kadeti i Juniori.

Neka ovi uspjesi budu pozivnica još većem broju zainteresiranih naše škole da se prijave na iduće Sudoku natjecanje.

Izvor: Elizabeta Živčić, prof.mentor