> Natjecanja

Državno natjecanje SUDOKU

Autor: Administrator , 10. 1. 2024.

Treće državno natjecanje SUDOKU održano je od 15. do 17. prosinca 2023. u Vodicama. Natjecanje su organizirali Hrvatska Mensa i enigmatski klub „Božidar Vranicki" u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Prema definiranom ključu na državno natjecanje u Vodicama pozvano je po 40 Kadeta i Juniora s njihovim mentorima.

Već je drugu godinu zaredom našu školu predstavljala Tena Tojčić. Samom natjecanju u subotu prethodilo je neformalno druženje i upoznavanje u petak navečer, uz radionicu logičkih zagonetki i pub kviz. Na zanimljivom pub kvizu Tena je sa svojom mentoricom, u jednoj peteročlanoj ekipi, osvojila drugo mjesto.

Na pojedinačnom natjecanju Tena se plasirala među prvih dvadeset, a u mješovitom ekipnom natjecanju (dva Kadeta i dva Juniora) osvojila je sa svojom ekipom treće mjesto. Tena, čestitamo na izvrsnim rezultatima!

Nadamo se da će ovi lijepi rezultati ohrabrili učenike da pokažu svoju darovitost na drugačiji način. S radošću vas pozivamo da nam se pridružite dogodine.

U najvećem Sudoku natjecanju na ovim prostorima učenici se natječu u tri uzrasne skupine: Bistrići (od 1. do 4. razreda osnovne škole), Kadeti (viši razredi osnovne škole) te Juniori (srednjoškolci). Ove se godine prijavilo 8.687 učenika iz 459 škola. Svake je godine taj broj sve veći što je za svaku pohvalu jer sudoku potiče razvoj kognitivnih procesa poput pamćenja i razumijevanja, pospješuje stjecanje znanja, posebice proceduralnog, razvija pozitivan natjecateljski duh i razmjenu perspektiva jer svaki učenik ima svoj način kako pristupa postavljenom problemskom zadatku. S druge strane, učiteljima omogućava lakše prepoznavanje darovitih učenika, čiji talent trebamo njegovati, posebice ako uzmemo u obzir činjenicu da Hrvatska zaostaje u produktivnosti i inovacijama, a poslovi se sve više pomiču prema ne-rutinskima, s naglaskom na STEM područja.

Izvor: Elizabeta Živčić

XI. gimnazija Zagreb / Savska cesta 77, HR-10000 Zagreb / www.gimnazija-jedanaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-jedanaesta-zg.skole.hr